- Author
- Ziarko Urszula
- Title
- Krótkoterminowe gminne skrypty dłużne - możliwość emisji w Polsce
- Source
- Debiuty Ekonomiczne. Rynek pieniężny i kapitałowy, 1999, s. 52-70
- Keyword
- Papiery dłużne, Krótkoterminowe papiery dłużne, Instrumenty finansowe, Papiery wartościowe, Gmina, Samorząd terytorialny
Debt securities, Short-term debt securities, Financial instruments, Securities, District, Local government - Abstract
- Papiery dłużne przedsiębiorstw i miast stanowią w krajach zachodnich istotną część wartości wszystkich papierów wartościowych w obiegu. Stanowią one bezpośrednią konkurencję zarówno dla depozytów, jak i kredytów bankowych. Zamiast zaciągać kredyt w banku przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego emitują papiery wartościowe. Obowiązujący w Polsce system finansów publicznych nie zapewnia w pełni gminom możliwości uzyskania dochodów na poziomie umożliwiającym funkcjonowanie i rozwój. Gmina zgodnie z Ustawą o finansach publicznych ma prawo emitować papiery wartościowe . Emisja papierów wartościowych jest dla gmin nową możliwością pozyskiwania środków finansowych. Dzięki emitowaniu papierów wartościowych gminy mogą dokonywać wyboru między droższym kredytem bankowym, a być może tańszą emisją papierów dłużnych. Zadaniem banku jest pomoc gminom w przeprowadzaniu emisji; w przeciwnym razie zrobią to konkurencyjne banki zabierając potencjalnych klientów. W każdej gminie występują dwa rodzaje zapotrzebowania na środki finansowe. Są to środki na zaspokojenie występującego niedoboru budżetu gminy oraz na finansowanie wydatków nie znajdujących pokrycia w planowanych dochodach gminy. Środki na finansowanie wydatków nie znajdujących pokrycia w planowanych dochodach (środki długoterminowe) gmina może pozyskiwać z pożyczek, kredytów bankowych oraz poprzez emisję obligacji komunalnych. Natomiast środki na pokrycie niedoboru budżetu gminy są to środki, które gmina mogłaby zdobyć poprzez emisję krótkoterminowych gminnych skryptów dłużnych. (fragment tekstu)
- Accessibility
- The Library of Warsaw School of Economics
The Main Library of Poznań University of Economics and Business - Bibliography
- Projekt Ustawa z dnia 5 listopada 1998 roku o finansach publicznych, (art. 48, ust.l).
- Bień W., Rynek papierów wartościowych, DIFIN, Warszawa 1996.
- Projekt Ustawy o finansach publicznych, (art. 113, ust. 1).
- Projekt Ustawy o finansach publicznych, (art. 113, ust. 1).
- Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U. Nr 118, poz. 754, art. 2, ust. 1, pkt. 6).
- Ustawa z dnia 29 czerwca o obligacjach, (Dz. U. Nr 83, poz. 420, art. 2, ust. 1, pkt. 2).
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 90, poz. 416, art. 21,ust. l.pkt. 5).
- Ustawa z dnia 28 kwietnia 1936 roku Prawo Wekslowe (Dz. U. Nr 37, poz. 282, art. 18).
- Urbaniak M., Konkurencja dla kredytów i papierów wartościowych, w: Gazeta Bankowa z dnia 23 kwietnia 1995.
- Żukowski P., Krótkoterminowe papiery dłużne - commercial papers, w: Bank 12/1995.
- Ustawa Prawo o publicznym obrocie, art. 4, pkt. 10,11.
- Knap Ł., Alternatywa dla kredytu, w: Gazeta Bankowa z dnia 14 lipca 1996 r.
- Cited by
- ISSN
- 1730-2145
- Language
- pol