Konsorcjum BazEkon
O Konsorcjum
W roku 1993 z inicjatywy Akademii Ekonomicznej w Krakowie powstała koncepcja tworzenia baz dziedzinowych indeksujących czasopisma (baza Gospodarka) oraz serie wydawnicze (baza Zeszyty Naukowe, od 2000 Nauki Społeczne) z zakresu nauk ekonomicznych.
Początkowo bazy tworzone były w oparciu o zintegrowany system biblioteczny MAK. W 2003 r. zaczął się proces przenoszenia baz na nową platformę opartą o silnik bazodanowy PostgreSQL. Najpierw uruchomiono interfejs dla czytelnika, następnie w 2005 roku interfejs dla wprowadzającego.
W 2004 roku rozszerzono strukturę bazy o pole Literatura. W polu tym została umieszczona literatura cytowana przez autora. W przypadku bazy Gospodarka literaturę dołączano do rekordów bibliograficznych z czasopism punktowanych. Natomiast w bazie Nauki Społeczne dotyczyło to wszystkich artykułów wprowadzonych od 2004 roku.
W czerwcu 2010 r. po połączeniu baz Gospodarka i Nauki Społeczne powstał BazEkon. To połączenie zapoczątkowało także szereg zmian. W pierwszej kolejności przeobrażeniom uległ wygląd bazy, która została bardziej dostosowana do potrzeb użytkowników. Zmianie uległo również wyszukiwanie, które zostało podzielone na proste – czyli termin oraz zaawansowane – łączenie kilku indeksów (autor, tytuł, słowa kluczowe, źródło, kraj/region, firma/organizacja, język, rok wydania, literatura, termin, dostępne w). Nadal utrzymano możliwość zawężenia wyszukiwania do konkretnej kolekcji: czasopisma lub zeszyty naukowe.
We wrześniu 2010 r. na spotkaniu Konsorcjum Bibliotek Kierunków Ekonomicznych w Polsce, które odbyło się we Wrocławiu, Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (BG UEK) zaprosiła do współpracy ekonomiczne biblioteki naukowe (Bibliotekę Szkoły Głównej Handlowej, Bibliotekę Główną Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Bibliotekę Główną Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Bibliotekę Główną Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu). Jednym z warunków uczestnictwa było zagwarantowanie przez te biblioteki dostępu do pełnych tekstów artykułów periodyków wydawanych w tych uczelniach oraz dostosowanie pracy w bazie do zasad stosowanych w BG UEK.
Do końca 2010 r. dostęp do bazy BazEkon był kontrolowany poprzez IP. Zainteresowane biblioteki musiały wykupić roczną subskrypcję. Po zakończeniu ostatnich umów subskrypcyjnych udostępniono BazEkon w wolnym dostępie.
Od 2011 roku bazę współtworzą, obok BG UEK, Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Biblioteka Szkoły Głównej Handlowej.
W 2012 roku instytucje, które wyraziły chęć współpracy podpisały umowę - tworząc Konsorcjum BazEkon, w umowie określono zasady współpracy instytucji - Partnerów Konsorcjum BazEkon. Celem działania Konsorcjum BazEkon jest kontynuowanie i rozwijanie projektów konsorcjum. Koordynatorem została Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
W 2013 roku dołączyły Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz biblioteki wydziałowe Uniwersytetu Szczecińskiego: Biblioteka Ekonomiczna Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz Biblioteka Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług.
W 2015 roku podpisano umowę o kontynuacji współpracy w zakresie tworzenia bazy BazEkon.
Uczestnicy Konsorcjum
Biblioteka Ekonomiczna Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania,
Biblioteka Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług
Kalendarium
-
1993
inicjatywa i koncepcja tworzenia baz Gospodarka, Zeszyty Naukowe (od 2000 Nauki Społeczne) - Akademia Ekonomiczna w Krakowie, bazy dostępne w sieci lokalnej
-
2003
przejście z baz w systemie MAK na PostgreSQL – interfejs dla czytelnika; zamieszczono pierwsze pełne teksty (na podstawie umów między wydawcami a Biblioteką Główną Akademii Ekonomicznej w Krakowie).
-
2004
do rekordów bibliograficznych dołączono wykaz literatury cytowanej przez autora
-
2005
przejście z systemu MAK na PostgreSQL – interfejs dla wprowadzającego
-
2010
połączenie baz pod nazwą BazEkon
-
2011
baza w wolnym dostępie;
pierwsze Biblioteki zaczynają wprowadzać do wspólnej bazy, obok BG UEK, są to Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Biblioteka Szkoły Głównej Handlowej;
udostępnienie programu bibliometrycznego Cytowania w BazEkon. -
2012
powstanie Konsorcjum BazEkon;
umieszczenie bazy na platformie Wirtualna Biblioteka Nauki. -
2013
BazEkon w wykazie baz referencyjnych ankiety czasopisma naukowego. -
2014
pierwsze spotkanie koordynatorów Konsorcjum BazEkon w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie;
nowa wersja bazy BazEkon;
otrzymanie dotacji z MNiSW na działalność związaną z utrzymaniem i poszerzaniem bazy dziedzinowej z zakresu nauk ekonomicznych i pokrewnych. -
2015
w związku z Komunikatem MNiSW z dnia 2 czerwca 2015 r. w sprawie kryteriów i trybu oceny czasopism naukowych (w tym wprowadzania danych bibliograficznych do systemu POL-index) oraz informacji zamieszczonej na witrynie POL-index o uruchomieniu serwisu umożliwiającego m.in. masowy import danych w formacie XML, Konsorcjum BazEkon deklaruje gotowość przekazania danych wydawcom czasopism; przygotowanie możliwości pobierania danych w formacie XML za lata 2009 – 2014;
kontynuowanie prac związanych z utrzymaniem i poszerzaniem bazy BazEkon, w związku z otrzymaniem dotacji ministerialnej przeznaczonej na ten cel, do wykorzystania w latach 2014-2015;
podpisanie kontynuacji współpracy w zakresie tworzenia bazy BazEkon do 31 października 2018 r. -
2016
projekt logo bazy BazEkon autorstwa mgr Hanny Długołęckiej (BG SGH);
BazEkon otrzymuje kolejną dotację z MNiSW na działalność związaną z utrzymaniem i poszerzaniem bazy dziedzinowej z zakresu nauk ekonomicznych i pokrewnych;
kontynuowanie zasilania bazy POL-index rekordami czasopism indeksowanych w bazie BazEkon;
rozpoczęcie prac nad panelem administracyjnym. -
2017
spotkanie koordynatorów Konsorcjum BazEkon w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie;
uruchomienie panelu administracyjnego;
udostępnienie nowej strony BazEkon – dodanie możliwości przesyłania danych w różnych formatach oraz alertów na określony temat;
połączenie wyświetlania informacji o zmieniających się tytułach czasopisma/zeszytów naukowych.
Informacja dla wydawców
Czasopisma do indeksowania w bazie BazEkon przyjmowane są po ocenie uwzględniającej poniższe kryteria:
- tematyka zgodna z profilem bazy: nauki ekonomiczne i pokrewne,
- naukowy lub fachowy charakter czasopisma,
- recenzowane artykuły lub inna forma weryfikacji treści przed opublikowaniem,
- tytuły, streszczenia i słowa kluczowe w języku publikacji oraz w języku angielskim, gdy językiem publikacji jest język polski, podawane afiliacje autorów,
- towarzyszące artykułom bibliografie załącznikowe (wykazy wykorzystanej literatury),
- ogólnodostępna strona internetowa ze streszczeniami i/lub pełnymi tekstami artykułów,
- zgoda na podpisanie umowy z Konsorcjum BazEkon dotyczącej przekazywania pełnych tekstów artykułów do bazy BazEkon lub oświadczenia zezwalającego na indeksowanie czasopisma w bazie BazEkon.
Obowiązkiem wydawcy po przyjęciu czasopisma do indeksowania w bazie BazEkon - zgodnie z warunkami umowy podpisanej z Konsorcjum BazEkon - jest:
- dostarczanie twórcom BazEkon danych bibliograficznych oraz literatury załącznikowej w pliku lub ze strony WWW,
- przekazywanie BG UEK jednego darmowego egzemplarza każdego numeru (również numerów archiwalnych) w przypadku braku dostępu on-line do jego treści,
- darmowy dostęp on-line dla użytkowników bibliotek zrzeszonych w Konsorcjum, w przypadku gdy dostęp jest ograniczony.
Zainteresowanych prosimy o wypełnienie Formularza na stronie BazEkon oraz zapoznanie się z oświadczeniem i umową w sprawie udostępniania w bazie odnośników do pełnych tekstów artykułów z Państwa czasopism.
Redakcje wydawców czasopism już rejestrowanych w BazEkon prosimy o umieszczenie w czasopismach i na witrynach WWW informacji o indeksowaniu tytułu w BazEkon wraz z podaniem odnośnika do bazy.
Kontakt z wydawcami i redakcjami czasopism:
Aureliusz Potempa
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
ul. Rakowicka 27
31-510 Kraków
tel. (+48 12) 293-5852
e-mail:
Kontakt
Kontakt z wydawcami i redakcjami czasopism
Aureliusz Potempa
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
ul. Rakowicka 27
31-510 Kraków
tel. (+48 12) 293-5852
e-mail:
Koordynator Konsorcjum
Urszula Cieraszewska
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
ul. Rakowicka 27
31-510 Kraków
tel. (+48 12) 293-5780
e-mail: