BazEkon - Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

BazEkon home page

Meny główne

Autor
Zaćmiński Andrzej
Tytuł
Granica na Odrze i Nysie Łużyckiej w myśli politycznej emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii w obliczu zagrożenia III wojną światową (1945-1954)
Źródło
Przegląd Zachodni, 2003, nr 4, s. 49-72
Słowa kluczowe
Granice państwa, Emigracja
State boundaries, Emigration
Uwagi
summ.
Kraj/Region
Niemcy, Polska
Germany, Poland
Abstrakt
Po zakończeniu II wojny światowej, polityczna emigracja polska poświęcała wiele uwagi zachodniej granicy Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej. Poprzez liczne publikacje i podejmowane działania starała się ona zabezpieczyć integralność zachodniej granicy polskiej na wypadek wybuchu III wojny światowej pomiędzy sprzymierzeńcami z zachodu a ZSSR. Na wypadek konfliktu, brytyjscy emigranci planowali sojusz w bloku z Republiką Federalną Niemiec w celu wyzwolenia Europy Środkowo-Wschodniej od dominacji sowieckiej. Sporo uwagi poświęcano możliwości roszczeń terytorialnych ze strony niemieckiej, a również wkroczeniu niemieckich oddziałów na tereny polskie. Politycy emigracyjni zażądali w związku z tym międzynarodowego uznania zachodniej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej oraz deklaracji sprzymierzenia, które nie wygasłoby po wojnie.
Dostępne w
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Biblioteka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Cytowane przez
Pokaż
ISSN
0033-2437
Język
pol
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze Udostępnij na Google+ Udostępnij na Pinterest Udostępnij na LinkedIn Wyślij znajomemu