BazEkon - Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

BazEkon home page

Meny główne

Autor
Lipski Tadeusz (Wyższa Szkoła Zarządzania w Słupsku)
Tytuł
Nierówność Jensena i jej zastosowanie w teorii ubezpieczeń
Jensen Inequality and its Application in the Insurance Theory
Źródło
Przegląd Statystyczny, 1998, vol. 45, z. 2, s. 235-239, bibliogr. 4 poz.
Statistical Review
Słowa kluczowe
Nierówność Jensena, Ubezpieczenia, Decyzje optymalne
Jensen's inequality, Insurances, Optimal decisions
Uwagi
summ.
Abstrakt
This article shows basic dependencies between the insurance theory and the utility theory. The author characterises typical utility functions and presents detailed proof of Jensen's inequality and its basic application for a comparison of risk according to the expected utility principle. (original abstract)
Dostępne w
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Biblioteka Szkoły Głównej Handlowej
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Bibliografia
Pokaż
  1. Bowers N.L., Gerber H.U., Hickman J.C., Jones D.A., Nesbitt C.J., Acuarial Mathematics, The Society of Actuaries, Itasca, Illinois 1986.
  2. DeGroot M.H., Optimal statistical Decisions, New York 1970.
  3. Feller W., Wstęp do rachunku prawdopodobieństwa, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1978.
  4. Ronka-Chmielowiec W., Uwagi o relacjach porządku ryzyka ubezpieczeniowego, Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, 706 (1995), 143 - 148.
Cytowane przez
Pokaż
ISSN
0033-2372
Język
pol
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze Udostępnij na Google+ Udostępnij na Pinterest Udostępnij na LinkedIn Wyślij znajomemu