- Autor
- Korenik Stanisław (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)
- Tytuł
- Współczesne uwarunkowania rozwoju regionalnego (lokalnego) w realiach polskich
Contemporary Conditions for Regional (Local) Development in Polish Realities - Źródło
- Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Ekonomiczne Problemy Usług, 2012, nr 99, s. 111-123, tab.
- Tytuł własny numeru
- Partnerstwo instytucjonalne i gospodarcze szansą na zrównoważony rozwój regionów: VIII Forum Samorządowe
- Słowa kluczowe
- Rozwój regionalny, Społeczeństwo
Regional development, Society - Uwagi
- streszcz., summ.
- Abstrakt
- Znamienne jest, że ostatni przełom wieków często określa się także jako początek wieku informacji wyłaniający się z trzeciej rewolucji przemysłowej1 - to właśnie rewolucje przemysłowe zmieniają społeczeństwa. Kraje wysoko rozwinięte w sytuacji wzrastającej konkurencji gospodarczej i presji na rynku globalnym ze strony krajów słabo rozwiniętych, chcąc zachować swą pozycję, dążą do rozwoju edukacji i podnoszenia kwalifikacji obywateli w takim kierunku, aby siła robocza była bardziej elastyczna i, co ważniejsze, podatna na wykonywanie nierutynowych zadań, oraz częstsze zmiany miejsc pracy. Pogłębiająca się specjalizacja naukowa i zawodowa rozwija zdolności twórcze społeczeństwa, umożliwiając posługiwanie się w coraz większym stopniu i coraz bardziej zaawansowaną technologią. (abstrakt oryginalny)
Znamienne jest, że ostatni przełom wieków często określa się także jako początek wieku informacji wyłaniający się z trzeciej rewolucji przemysłowej1 - to właśnie rewolucje przemysłowe zmieniają społeczeństwa. Kraje wysoko rozwinięte w sytuacji wzrastającej konkurencji gospodarczej i presji na rynku globalnym ze strony krajów słabo rozwiniętych, chcąc zachować swą pozycję, dążą do rozwoju edukacji i podnoszenia kwalifikacji obywateli w takim kierunku, aby siła robocza była bardziej elastyczna i, co ważniejsze, podatna na wykonywanie nierutynowych zadań, oraz częstsze zmiany miejsc pracy. Pogłębiająca się specjalizacja naukowa i zawodowa rozwija zdolności twórcze społeczeństwa, umożliwiając posługiwanie się w coraz większym stopniu i coraz bardziej zaawansowaną technologią(original abstract) - Dostępne w
- Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Biblioteka Główna Uniwersytetu Szczecińskiego - Pełny tekst
- Pokaż
- Bibliografia
- A.S. Blinder, Offshoring - kolejna rewolucja przemysłowa?, "Studia Regionalne i Lokalne" 2006, nr 4 (26).
- Z. Chojnicki, T. Czyż, Aspekty regionalne gospodarki opartej na wiedzy w Polsce, Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań 2006, s. 17.
- A. Olechnicka, Rozwój regionalny w warunkach gospodarki informacyjnej, "Studia Regionalnie i Lokalne" 2000, nr 3 (4), s. 37.
- A. Toffler, H. Toffler, Budowa nowej cywilizacji, Zysk i S-ka, Poznań 1996, s. 40.
- A. Borodo, Samorząd terytorialny. System prawno-finansowy, wyd III. zm., Wydawnictwo Prawnicze Lexis Nexis, Warszawa 2004, s. 42.
- Art. 164 ustawy zasadniczej z dnia 2 kwietnia 1997 r. - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Dz.U. nr 78, poz. 487.
- B. Dolnicki, Samorząd terytorialny - zagadnienia ustrojowe, ZAKAMYCZE, Kraków 1999, s. 19.
- M. Szczepański, System światowy: między globalizmem a lokalizmem, "Przegląd Socjologiczny" 1992, t. XLI, s. 155-156.
- A. Olechnicka, Rozwój regionalny w warunkach gospodarki informacyjnej, "Studia Regionalnie i Lokalne" 2000, nr 3 (4), s. 37.
- G. Gorzelak, Polski regiony w procesie integracji europejskie, "Studia Regionalne i Lokalne" 2002, nr 2-3.
- Glokalizacja, red. K. Kuciński, Difin, Warszawa 2011, s. 251-252.
- G. Grosse, http://www.mpp.org.pl/16/16_3.html.
- U. Markowska-Przybyła, Czynniki wpływające na rozwój regionu w Polsce na przełomie wieków, Rola aglomeracji miejskiej w rozwoju regionu, red. K. Szołek, Wydawnictwo Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych, Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego we Wrocławiu, Wrocław 2001, s. 169.
- A. Potoczek, Polityka regionalna i gospodarka przestrzenna, Wydawnictwo Agencja TNOIK i Centrum Kształcenia i Doskonalenia Kujawscy, Toruń 2003, s. 25-26.
- T.G. Grosse, Wpływ procesów globalnych i integracji europejskiej na polski system polityki regionalnej, "Studia Regionalne i Lokalne" 2001, 1.
- J. Borowiec, Infrastruktura techniczna a konkurencyjność regionów, w: Konkurencyjność regionów, red. M. Klamut, Wydawnictwo AE, Wrocław 1999.
- S. Umiński, Czy jest szansa na lokowanie w Polsce działalności innowacyjnej? Rozwój regionalny 1/00.
- I. Pietrzyk, Polityka regionalna Unii Europejskiej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001, s. 32.
- Cytowane przez
- ISSN
- 1640-6818
1896-382X - Język
- pol