- Autor
- Kawecka-Wyrzykowska Elżbieta (Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego w Warszawie; Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Mańka Barbara (Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego w Warszawie)
- Tytuł
- Podatek energetyczny w Unii Europejskiej
- Źródło
- Wspólnoty Europejskie, 2004, nr 2 (148), s. 13-20, tab.
- Słowa kluczowe
- Polityka energetyczna, Dyrektywy WE, Podatek akcyzowy, Podatki
Energy policy, EC directives, Excise tax, Taxes - Firma/Organizacja
- Unia Europejska (UE)
European Union (EU) - Abstrakt
- Z dniem 1 stycznia 2004 r. weszła w życie dyrektywa Rady 2003/96/WE z 27 października 2003 r. istotnie zmieniająca dotychczasową politykę UE w odniesieniu do opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej. W ostatnich latach kwestia wprowadzenia podatku energetycznego (ang. energy tax) wywołała żywą dyskusję w krajach Wspólnoty. Już na początku lat 90. Komisja przedstawiła propozycję podatku, który miałby być pobierany od surowców energetycznych oraz od elektryczności. Propozycja ta była głównie następstwem zobowiązań międzynarodowych (w 1992 r. w Rio de Janeiro oraz w 1997 r. w Kioto) podjętych przez Wspólnotę, a dotyczących zredukowania emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Na mocy nowej dyrektywy harmonizacja podatków akcyzowych objęła także surowce energetyczne (węgiel i gaz ziemny) oraz energię elektryczną. Do jesieni 2003 roku harmonizacja obejmowała tylko trzy grupy towarów: oleje mineralne, alkohole oraz wyroby tytoniowe. Podatek energetyczny, poza fiskalnym charakterem, ma stanowić narzędzie służące zmniejszeniu różnic w opodatkowaniu produktów energetycznych w poszczególnych państwach członkowskich, sprzyjających niekorzystnej dla funkcjonowania rynku wewnętrznego konkurencji podatkowej oraz realizacji niektórych polityk UE, zwłaszcza z zakresu bezpieczeństwa dostaw energii, ochrony środowiska i trwałego rozwoju. (fragment tekstu)
- Dostępne w
- Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Biblioteka SGH im. Profesora Andrzeja Grodka
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - Bibliografia
- K. Janiszewska, Podatki energetyczne w UE - wpływ na zmiany strukturalne w energetyce, Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki 6/2003.
- M. Kozak, A. Santerski, Projekt dyrektywy o opodatkowaniu energii i produktów energetycznych, Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki 4/2003.
- Energy taxation: Commission welcomes adoption of new EU rules, Press Release, Brussels 27th October 2003.
- Akcyzowe minimum unijne, "Rzeczpospolita" z 30 stycznia 2004 r.
- Cytowane przez
- ISSN
- 1426-2568
- Język
- pol