BazEkon - Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

BazEkon home page

Meny główne

Autor
Żukowska-Nawrot Karina
Tytuł
Alkoholizm - choroba duszy i ciała
Źródło
Społeczeństwo i Edukacja. Międzynarodowe Studia Humanistyczne, 2010, nr 1, s. 243-246, bibliogr. 3 poz.
Society and Education. International Humanist Studies
Słowa kluczowe
Alkoholizm, Rodzina, Patologie społeczne
Alcoholism, Family, Social pathologies
Abstrakt
Badania naukowe dotyczące nadużywania alkoholu potwierdzają pewną prawidłowość, iż bardziej podatni na uzależnienie są mężczyźni, zaś kobiety mają niższą tolerancję na alkohol, co oznacza, że ta sama dawka wypitego alkoholu oddziałuje silniej na kobietę, niż mężczyznę. Jednocześnie zaobserwowano niepokojące zjawisko związane ze wzrostem spożycia alkoholu przez młode kobiety, które piją i upijają się równie często jak młodzi mężczyźni ( Wielka Brytania, Węgry, Polska, kraje Skandynawski). Alkoholicy są zazwyczaj osobami, które do perfekcji doprowadziły umiejętność "usprawiedliwiania" swojego nałogu. Powołują się przy tym na brak miłości, akceptacji, zrozumienia ze strony otoczenia, kłopoty rodzinne, czy zawodowe i tysiące innych usprawiedliwień, które powodują sięgnięcie po alkohol. (fragment tekstu)
Pełny tekst
Pokaż
Bibliografia
Pokaż
  1. Margasiński, A. 2010. Rodzina alkoholowa z uzależnionym w leczeniu, Impuls, Warszawa.
  2. Majchrzyk-Mikuła, J. 2006. Konsekwencje związku z osobą uzależnioną od alkoholu, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa.
  3. Gaś, Z. 1993. Rodzina wobec uzależnień, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Michalineum, Warszawa.
Cytowane przez
Pokaż
ISSN
1898-0171
Język
pol
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze Udostępnij na Google+ Udostępnij na Pinterest Udostępnij na LinkedIn Wyślij znajomemu