BazEkon - Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

BazEkon home page

Meny główne

Autor
Ryziński Remigiusz (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie)
Tytuł
Barthes. Fragment 2. Nieobecny
Źródło
Społeczeństwo i Edukacja. Międzynarodowe Studia Humanistyczne, 2010, nr 2, s. 43-53, bibliogr. 4 poz.
Society and Education. International Humanist Studies
Słowa kluczowe
Metafizyka, Filozofia, Literatura
Metaphysics, Philosophy, Literature
Abstrakt
Heidegger mówił, że aby zrozumieć wagę najważniejszego pytania metafizyki (Dlaczego jest w ogóle byt, a nie raczej nic?) należy "wprowadzić się w stan tego zapytywania"]. Barthes opisuje stan, w którym podmiot zakochany został wprowadzony w stan Nieobecności Jedynego. Dokonało się to za sprawą zniknięcia tego, który był albo - jak trudno w to uwierzyć! - poprzez samoistne, podmiotowe dokonanie tego aktu. Zakochany znajduje się oto w stanie nieobecności ukochanego. Jest w jej wnętrzu, pośród ciemności i ciszy, ale także pośród oślepiających przebłysków pamięci i rozpanoszonego wszędzie - tuż obok krzyku. Pomiędzy wypełnione nieobecnością zdarzenia dni i nocy podmiot niekiedy wpłata chwile zwątpienia, chwile słabości, chwile przyzwyczajenia (jest wtedy, jak mówi Barthes, "normalny") i chwile niewierności. Bunt ciała bowiem potrzebny jest by zbuntowało się to, co nim nie jest. Bunt - niepamięć/niewierność - oddala mnie od obłędu i pozwala chwilę odetchnąć. Jego istotą jest jednak powrót do stanu szaleństwa. Buntuję się po to, by znów oszaleć i by to szaleństwo przyszło do mnie zdwojone, dotkliwsze niż kiedykolwiek, by ukazało swoją prawdziwą moc. (fragment tekstu)
Pełny tekst
Pokaż
Bibliografia
Pokaż
  1. Barthes, R. 1999. Fragmenty dyskursu miłosnego, Warszawa 1999.
  2. Barthes, R. 2002. Fragments d'un discours amoureux, w: tenże, Oeuvres completes, Paris.
  3. Rilke, R.M. 2001. Elegie duińskie, Elegia osma, in: Rilke, R.M Sonety do Orfeusza i inne wiersze, tłum. A. Pomorski, Kraków.
  4. Heidegger, M. 2000. Podstawowe pytanie metafizyki, in: Heidegger, M., Wprowadzenie do metafizyki, Warszawa.
Cytowane przez
Pokaż
ISSN
1898-0171
Język
pol
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze Udostępnij na Google+ Udostępnij na Pinterest Udostępnij na LinkedIn Wyślij znajomemu