- Autor
- Bury Piotr (Uniwersytet Łódzki)
- Tytuł
- Wpływ zmian przeznaczenia gruntów na wzrost dochodów wybranych gmin podmiejskich
- Źródło
- Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, 2002, nr 939, s. 323-332, rys., tab., bibliogr. 9 poz.
- Tytuł własny numeru
- Gospodarka lokalna w teorii i w praktyce
- Słowa kluczowe
- Gmina, Dochody gminy, Podatek od nieruchomości, Podatek rolny
District, Local revenues, Property tax, Agricultural tax - Abstrakt
- Gminy w Polsce czerpią dochody z różnych źródeł. Między innymi mogą - jako jedyne jednostki władzy publicznej obok Państwa - nakładać podatki. Najważniejsze spośród nich, to podatek od nieruchomości i podatek rolny. Podatek od nieruchomości jest pobierany od wszelkich gruntów i budynków (a także niektórych obiektów budowlanych nie związanych trwale z gruntem) oraz budowli służących działalności gospodarczej oprócz tych, które służą prowadzeniu działalności gospodarczej w rolnictwie i leśnictwie. Podatek rolny natomiast dotyczy wyłącznie gruntów użytkowanych rolniczo. Oba podatki mają niewątpliwie charakter majątkowy, aczkolwiek zawierają również elementy uwzględniające możliwości uzyskiwania przez podatnika przychodów. Chodzi tu o stawki, zróżnicowane w podatku od nieruchomości w zależności od przeznaczenia gruntów i budynków, a w podatku rolnym - w zależności od rodzaju użytku rolnego, położenia uwzględniającego warunki prowadzenia działalności gospodarczej i możliwości zbytu produktów, a wreszcie - jakości gleby. Istotna jest również podstawa wymiaru podatku: w podatku od nieruchomości jest to 1m2 powierzchni całkowitej (dla gruntów) lub użytkowej (dla budynków), natomiast w podatku rolnym jest to 1 ha przeliczeniowy (dla większości obszaru Polski niższy od ha fizycznego). To tak różne pod względem wielkości ujęcie podstawy zostało przyjęte jako motto niniejszego artykułu. Przedstawiono w nim kolejno: zmiany w znaczeniu obu podatków w tworzeniu budżetów gmin i zmiany w dochodach gmin w wielkościach realnych (pkt. 1), przyczyny tychże zmian (pkt 2) oraz te same zmiany na przykładzie dwóch gmin podkieleckich (pkt. 3). (fragment tekstu)
- Dostępne w
- Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - Bibliografia
- Komunikaty Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie średniej ceny skupu żyta... MP z lat 1991-1999.
- Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, DU z lat 1991-1995 i 1997-1999.
- Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, DU 52, poz.268.
- Ustawa z dnia 24 lutego 1989 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz o zmianie ustawy o podatku rolnym, DU 10, poz.53
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, DU 80, poz.350.
- Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o zmianie ustaw o podatku rolnym i ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, DU 114, poz. 494.
- Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania, DU 80, poz. 350.
- Ustawa z dnia 4 lipca 1996 r. o zmianie ustaw o podatku rolnym, o lasach, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o ochronie przyrody, DU 91, poz. 409.
- Ustawa z dnia 6 grudnia 1996 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i ustawy o finansowaniu gmin, DU 149, poz. 704.
- Cytowane przez
- ISSN
- 0324-8445
- Język
- pol