- Autor
- Sobczak Marcel (Uniwersytet Łódzki)
- Tytuł
- Ulgi za złe długi w podatku VAT a podatek dochodowy - wybrane problemy w praktyce
Changes in VAT Tax and Income Tax - Practical Problems - Źródło
- Studia Ekonomiczne Regionu Łódzkiego, 2013, nr 10, s. 107-116, bibliogr. 8 poz.
- Słowa kluczowe
- Ulgi podatkowe, Podatek dochodowy, Podatek od wartości dodanej (VAT)
Tax incentives, Income tax, Value Added Tax (VAT) - Uwagi
- streszcz., summ.
- Abstrakt
- Od początku 2013 r. nastąpiły dwie poważne zmiany w zakresie ustawy o VAT i w podatku dochodowym. Nowe przepisy w zamyśle ustawodawcy powinny pozwolić na korzystanie z tzw. ulgi na złe długi w uproszczony sposób oraz zwiększyć dyscyplinę u nabywców, czyli skłonić ich do terminowego regulowania zobowiązań. W artykule skupiono się na skutkach powyższych zmian, które mogą doprowadzić do zwiększenia obciążeń administracyjnych. W niektórych przypadkach może to oznaczać konieczność stworzenia osobnej ewidencji. Wymusi to zakup dodatkowych aktualizacji oprogramowania stosowanego jako system księgowy, które pozwoli na porównywanie momentu zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów z upływającymi terminami płatności, a taka zmiana może okazać się bardzo kosztowna dla podatników. Na podstawie analizy przepisów prawnych oraz doświadczeń i obserwacji autora zasygnalizowano kluczowe działania przedsiębiorców pozwalające wdrożyć nowe rozwiązania podatkowe do systemu finansowo-księgowego. (abstrakt oryginalny)
Main purpose of the modification in accounting method for income tax and VAT tax is to enforce and discipline vendors to make timely payments. In VAT case - to simplify the accounting method for "bad debts". However, as it is often - effects of changes in legislation are quite different than their original plan. These changes lead to an increased administrative burden. Business which are making a large number of purchases with deferred payments and very often arrears with payment will need to create a separate reports. It will force them to purchase additional updates of software which will allow them to compare the date of cost appearance with ending date of payment terms. Such change can be very costly for taxpayers. (original abstract) - Pełny tekst
- Pokaż
- Bibliografia
- Adamiak B., Borkowski J., Mastalski R., Zubrzycki J.: Ordynacja podatkowa. Komentarz 2013, Oficyna Wydawnicza UNIMEX.
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
- Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2012r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce.
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- VAT część 1 - Ujednolicona Ustawa o podatku od towarów i usług z oznaczonymi najnowszymi zmianami, z datami wejścia w życie 2013, 2014, 2016 r.; komentarze ekspertów Deloitte dotyczące konkretnych zmian w Ustawie.
- VAT część 2 - Ujednolicona Ustawa o podatku od towarów i usług z oznaczonymi najnowszymi zmianami, z datami wejścia w życie 2013, 2014, 2016 r.; komentarze ekspertów Deloitte dotyczące konkretnych zmian w Ustawie.
- Zubrzycki J.: Leksykon VAT 2013, Oficyna Wydawnicza UNIMEX.
- Cytowane przez
- ISSN
- 1897-7480
- Język
- pol