- Autor
- Górecki Mateusz (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), Kuźniak Marianna (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)
- Tytuł
- Odpowiedzialność głównego księgowego i jej złożoność w świetle obowiązujących przepisów prawa
- Źródło
- Prace Naukowe / Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Ryzyko nadużyć w rachunkowości i finansach, 2016, s. 38-46, rys.
- Słowa kluczowe
- Rachunkowość, Ustawa o rachunkowości, Księgowy, Kodeks karny, Kodeks pracy, Odpowiedzialność zawodowa
Accounting, Accounting Act, Accountant, Criminal Code, Labour Code, Professional liability - Abstrakt
- W dobie rozwoju technologii i kreowania nowych systemów zarządzania, rola pracowników odpowiedzialnych za rachunkowość w przedsiębiorstwach wydaje się tracić na znaczeniu. Nierzadko kadra kierownicza zapomina, że potencjał rozwojowy i główny ośrodek podejmowania decyzji tkwi właśnie w tych komórkach. Zachodzące przemiany odbiły się w sposób znaczący na wizerunku pracowników odpowiedzialnych za rachunkowość. Współczesne trendy wskazują w szczególności na obniżenie poziomu znaczenia głównego księgowego w systemie zarządzania firmy. Ogranicza się jego funkcje nadzoru i prowadzenia rachunkowości, a zadania kontrolne i związane z wykonywaniem budżetu przenosi się do odrębnych działów. Z drugiej strony, rosnąca podaż na rynku pracy kreuje presję poszerzenia kompetencji przez pracowników zajmujących to stanowisko w zakresie prawa podatkowego, międzynarodowych standardów rachunkowości czy też rachunkowości zarządczej. Kadra kierownicza powinna mieć na uwadze znaczącą rolę, jaką w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa pełni główny księgowy. Przejęcie odpowiedzialności za prowadzenie firmy wiąże się z jej ponoszeniem w wymiarze podobnym do tego, jaką posiada zarząd firmy. Charakter pracy głównego księgowego jest niezwykle wymagający ze względu na liczne zmiany w legislacji oraz zawiłości w systemie prawnym. Ponadto specyfika zawodu głównego księgowego wiąże się z przejęciem niewspółmiernie wysokiej odpowiedzialności w stosunku do innych pracowników przedsiębiorstwa. Opracowanie ma na celu zidentyfikowanie źródeł odpowiedzialności głównego księgowego oraz przedstawienie zmian zachodzących w regulacji tego zawodu. Uwzględnienie różnorodnych aktów prawnych podkreśla złożoność oraz wielopłaszczyznowość odpowiedzialności, która towarzyszy wykonywaniu tego zawodu. (fragment tekstu)
- Dostępne w
- Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - Bibliografia
- Konarska-Wrzosek V., Oczkowski T., Skorupka J. (2013), Prawo i postępowanie karne skarbowe, Wolters Kluwer, Warszawa.
- Łabuda G., Kardas P., Razowski T., Kardas P., Łabuda G. (2012), Kodeks karny skarbowy. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa.
- Włodkowski O. (2012), Przepisy karne ustawy o rachunkowości, Wolters Kluwer, Warszawa.
- Cytowane przez
- Język
- pol