BazEkon - Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

BazEkon home page

Meny główne

Autor
Bąk Marzena (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Witkoś Magdalena (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
Tytuł
Whistleblowing - przejaw odwagi czy żądza zysku
Źródło
Prace Naukowe / Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Ryzyko nadużyć w rachunkowości i finansach, 2016, s. 116-123
Słowa kluczowe
Nadużycia gospodarcze, Nadużycia pracownicze, Etyka
Economic frauds, Employee frauds, Ethics
Abstrakt
Istotną konsekwencją rozwoju cywilizacji, a co za tym idzie pojawienia się nowych, coraz bardziej zaawansowanych korporacji jest zwiększenie się liczby nadużyć gospodarczych. Dzieje się tak na skutek rosnącej konkurencji oraz dążenia do większych zysków, kosztem społeczeństwa, środowiska naturalnego, a także państwa. Milczenie w takich sytuacjach jest niekorzystne nie tylko dla pracowników, ale również dla firmy, jak i całego jej otoczenia. Ważną linią obrony przed takimi zjawiskami jest whistleblowing. Mimo że termin ten znany jest już od średniowiecza, dopiero 40 lat temu został skojarzony z ujawnianiem przestępczości oraz nieprawidłowości w organizacjach. Jego znaczenie podkreśla również fakt, że stał się on terminem prawniczym. Whistleblowing to etyczne ujawnianie informacji dotyczących przestępstw i nadużyć występujących w firmach. Działanie to w coraz większej mierze staje się aprobowane przez państwo, uważa się go za przejaw bohaterstwa. Jednak mimo wsparcia ze strony państwa whistleblowerzy coraz częściej mogą być narażeni na ataki ze strony przełożonych czy kolegów z pracy. Ich działania często postrzegane są jako zdrada. W takich sytuacjach trudno przeciwstawić się całemu otoczeniu, narażając się na nieprzyjemne konsekwencje, a nawet utratę pracy. Jednak ustawodawstwo w coraz większej mierze stara się chronić swoich informatorów. Celem artykułu jest przedstawienie whistleblowingu, jako systemu anonimowego informowania o występujących w przedsiębiorstwie nieprawidłowościach. W artykule zaprezentowano definicję whistleblowingu, narzędzia jego stosowania, podział oraz znaczenie tego zjawiska w Polsce. (fragment tekstu)
Dostępne w
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Biblioteka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Bibliografia
Pokaż
  1. Lewicka-Strzałecka A. (2014), Instytucjonalizacja whistleblowingu w firmie jako wyzwanie etyczne, internetowe czasopismo filozoficzne "Diametros", nr 41.
  2. Rogowski W. (2007), Whistleblowing: bohaterstwo, zdrada czy interes? "Przegląd Corporate Governance", nr 1.
  3. Sroka R. (2013), Whistleblowing czyli zapobieganie zagrożeniom, "Harvard Business Review", wrzesień.
  4. Bauman Z. (1996), Socjologia, Zysk, Poznań.
Cytowane przez
Pokaż
Język
pol
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze Udostępnij na Google+ Udostępnij na Pinterest Udostępnij na LinkedIn Wyślij znajomemu