BazEkon - Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

BazEkon home page

Meny główne

Autor
Niemczyk Józef
Tytuł
Recenzja książki: John Bellamy Foster, Robert W. McChesney, Kryzys bez końca. Jak kapitał monopolistyczno-finansowy wywołuje stagnację i wstrząsy od Stanów Zjednoczonych po Chiny, Instytut Wydawniczy Książka i Prasa, Warszawa 2014, s. 382.
Źródło
Gospodarka Narodowa, 2015, nr 6, s. 157-160
The National Economy
Słowa kluczowe
Kryzys finansowy, Kryzys gospodarczy, Kapitał finansowy, Kapitalizm globalny
Financial crisis, Economic crisis, Financial capital, Global capitalism
Uwagi
streszcz.
Abstrakt
... światowy kryzys gospodarczy, zapoczątkowany w 2007 roku wywołuje wiele skojarzeń z kryzysem liberalnych gospodarek z lat 30. XX w. i stymuluje dyskusje na ten temat w środowiskach ekonomistów i ekspertów z zakresu praktyki gospodarczej i społecznej. W takich warunkach powstała recenzowana książka, wpisująca się również w nurt polskiej dyskusji na temat rozwoju gospodarki po 1989 roku. Zatem chwalebne jest, że dysponujemy już jej przetłumaczoną wersją. Szczególnie optymistyczne jest to, że przekłada ją na język polski przedstawiciel młodej generacji polskich ekonomistów, której nie można posądzać o doktrynalne uprzedzenia do gospodarki rynkowej. Należy podkreślić niezwykłą pracochłonność i trudność zarazem w zakresie tłumaczenia na język polski recenzowanej książki. Jak już mówiliśmy, praca jest wieloaspektowa, przedstawia analizę i poglądy wielu autorów, używających różnej terminologii, agregacji problematyki i prezentujących różne poglądy i opinie. Pozwolę sobie wyrazić pogląd, że właściwe tłumaczenie (dobór terminów i stylu), sprawił, że książka jest spójna. Warto podkreślić duże walory edukacyjne książki, kształtujące poglądy na zachodzące współcześnie zjawiska społeczno-gospodarcze i społeczne. (fragment tekstu)
Dostępne w
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Biblioteka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Cytowane przez
Pokaż
ISSN
0867-0005
Język
pol
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze Udostępnij na Google+ Udostępnij na Pinterest Udostępnij na LinkedIn Wyślij znajomemu