- Autor
- Chrzan Piotr (Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach)
- Tytuł
- Program, nauczanie i weryfikacja wiedzy z przedmiotu zastosowania matematyki w finansach i bankowości
Curriculum, Education and Knowledge Validation on Math Application in Finance and Banking - Źródło
- Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, 2006, nr 1117, s. 17-25, rys., tab., bibliogr. 5 poz.
- Tytuł własny numeru
- Dydaktyka matematyki
- Słowa kluczowe
- Zastosowanie matematyki, Nauczanie, Dydaktyka
Applications of mathematics, Teaching, Didactics - Uwagi
- summ.
- Abstrakt
- Nowoczesne finanse i ubezpieczenia w znacznym stopniu oparte są na metodach matematycznych, ekonometrycznych i informatycznych. Fakt ten stanowił przesłankę do wprowadzenia przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego (RGSzW) do grupy przedmiotów kierunkowych na kierunku Finanse i Bankowość, przedmiotu zastosowania matematyki w finansach i bankowości (ZMFiB) w standardach nauczania na jednolitych studiach magisterskich oraz na studiach zawodowych.
Zrealizowanie proponowanych przez RGSzW treści programowych w sposób precyzyjny, ciągły i spójny w ciągu 30 godzin dydaktycznych jest zadaniem niezwykle trudnym przede wszystkim dlatego, że w tym celu należy wprowadzić lub przypomnieć wiele dodatkowych zagadnień, które nie zostały wymienione w programie. Uzyskanie odpowiedniej precyzji, ciągłości i spójności wykładu jest bardzo ważne samo w sobie oraz ze względu na fakt, że jest to pierwszy przedmiot z zastosowań matematyki prezentowany studentom kierunku Finanse i Bankowość. Sposób prowadzenia zajęć dydaktycznych z tego przedmiotu wpływa zatem na ogólny pogląd studentów co do znaczenia metod ilościowych w finansach bankowości i może ich zachęcić lub zniechęcić do dalszego studiowania zastosowań metod matematycznych, ekonometrycznych i informatycznych.
W pracy przedstawiono pojęcia i zagadnienia, do których należałoby się odwołać (wprowadzić lub przypomnieć) w celu uzyskania wspomnianej ciągłości i spójności wykładu oraz stosowany w Akademii Ekonomicznej w Katowicach sposób weryfikacji wiedzy z przedmiotu ZMFiB. (fragment tekstu)
Modem finance is embedded in mathematic, econometric and information sciences methods. The Chief Committee of Higher Education (CCHE) resolute to adjoin subject called "Math application in finance and banking" to standard majors (core courses) for uniform undergraduate master's studies as well as for Bachelors Studies.
Accurate, chronic and consistent adaptation of CCHE projected program throughout thirty teaching hours is very difficult primarily due to the necessity of introducing many subject matters not included in the talked about program. Achieving proper accuracy, permanence and consistency is particularly important owing to the first time option for finance and banking students to be introduced to math application subject. The teaching thought forms common students outlook of the quantity methods function in finance and banking. This viewpoint can encourage to or discourage students from further study of quantitative methods and their applications.
This paper covers authors' experience relating to implementation and knowledge confirmation of subject called "Math applications in finance and banking" taught at full time and part time like (weekend) studies. (original abstract) - Dostępne w
- Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Biblioteka SGH im. Profesora Andrzeja Grodka
Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu - Bibliografia
- Chrzan P. (2001). Matematyka finansowa. Podstawy teorii procentu. Oikonomos Sp. z o.o. Katowice.
- Chrzan P. (1998). Ubezpieczenia na życie. Analiza aktuarialna. Wydawnictwo AE w Katowicach.
- Luenberger D.G. (2003). Teoria inwestycji finansowych. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa.
- Podgórska M., Klimkowska J. (2005). Matematyka finansowa. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa.
- Reilly F.K., Brown K.C. (2001). Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne. Warszawa.
- Cytowane przez
- ISSN
- 0324-8445
- Język
- pol